نکات مهم راه اندازی سامانه آموزشی آنلاین که باید بدانید!

نکات مهم راه اندازی سامانه آموزشی آنلاین

اگر شما هم مدیر یک مجموعه آموزشی مانند مدرسه یا آموزشگاه می باشید حتما تا کنون باید به فکر راه اندازی یک سامانه آموزشی آنلاین افتاده باشید. می پرسید چرا؟ بسیار واضح می باشد اولا شرایط حاضر در زمان شیوع ویروس کرونا باعث شده تا آموزش های حضوری در دنیا دچار اختلال گردند و زمان بازگشایی رسمی مدارس و آموزشگاه ها معلوم نباشد در ثانی بعد از عبور از این بحران نیز شما میتوانید از این سامانه های آموزشی بهره مند باشید و کسب و کارتان را این بار اتفاقا قوی تر از قبل دنبال کنید.
اما چه چالشهایی بر سر راه انتخاب این نوع سامانه ها وجود دارد؟
با ما همراه باشید تا مهمترین نکات که باید برای راه اندازی یک سامانه آموزشی آنلاین به آن دقت داشت را با هم مرور کنیم.
اگر شما هم در مجموعه خود از یک مدیر فناوری اطلاعات بهره مند نیستید خواندن این مقاله میتواند راهنمای خوبی برای انتخاب سامانه آموزشی آنلاین شما باشد.
اول باید محیط کسب و کارتان را بیشتر بشناسید پس همین حالا که این مقاله را مطالعه میکنید لیستی از آیتم هایی که در زیر به آن اشاره شده است آماده کنید:
- تعداد دانش آموزان
- تعداد معلمان و همکاران و میزان آشنایی با ابزارهای آموزشی آنلاین
- تعداد سیستمهای کامپیوتری
- وبسایت موسسه
- منابع و میزان فضای میزبانی


در این بخش از مقاله مان به بررسی بیشتر هر یک از موارد لیست شده در بالا می پردازیم.

تاثیر تعداد دانش آموزان برای راه اندازی سامانه آموزشی آنلاین چیست؟

در یک نگاه کلی میتوان این طور بیان کرد تعداد دانش آموزان رابطه مستقیم در استفاده از منابع سرور نرم افزار آموزش آنلاین شما خواهد داشت یعنی هر چه قدر این تعداد بیشتر باشد منابع بیشتری از سرور مثل رم، سی پی یو، پردازنده های گرافیکی و ... را مصرف خواهد کرد و شما به ناچار هزینه های بیشتری باید پرداخت کنید. اما آیا واقعا راهکاری برای کنترل این هزینه ها وجود دارد که شاید ما از آن بی خبر باشیم؟ جواب سوال : آری یک نکته مهم در این قسمت وجود دارد که میتواند با یک مدیریت خوب هزینه های شما را حداقل به نصف کاهش دهد آن هم چیزی نیست جز مفهوم Concurrency یا همزمانی در سیستم های عامل. اما اینکه همزمانی چیست را بگذاریم برای مقاله های بعدیمان چون هدف اصلی ما در این مقاله کمک به کاربر در انتخاب درست سیستم آموزشی آنلاین می باشد.
همزمانی انجام وظایف همیشه بار بیشتری را به یک سرویس دهنده تحمیل میکند و گاها حتی سرویس دهنده را اصطلاحا هنگ میکند پس وقتی تعداد دانش آموزان ما در یک ساعت مشخصی برای گرفتن سرویس از سرور آموزش آنلاین مان زیاد باشد مطمئنا سرور باید منابع بیشتری را در اختیار داشته باشد و بین کاربران به اشتراک (Share) بگذارد چون در غیر اینصورت مشکلاتی مثل قطع شدن صدا، بریده بریده رسیدن صدا، مشکل در انتقال تصویر و حتی بیرون رفتن کاربران از جلسات آموزشی اتفاق می افتد که در اکثر سیستم های راه اندازی شده که کارشناسی در این زمینه نداشته اند به چشم میخورد. راه حل کم هزینه و پیشنهاد ما برای جلوگیری از تمام این اتفاقات این است که با یک برنامه ریزی مناسب تعداد کلاس های همزمان را کم کنیم تا هم دچار هزینه های هنگفت راه اندازی سرورهای قوی تر نشویم و هم از کیفیت آموزشی بیشتری برخوردار باشیم و کاربران خود را از دست ندهیم.

چرا باید به تعداد معلمان و همکاران آموزشی خود توجه داشته باشیم؟
اساتید و همکاران بخش آموزش مجازی از عناصر اصلی یک موسسه محسوب میشوند چرا که داشتن دانش کافی در زمینه اینترنت و آموزش آنلاین میتواند منجر به استفاده صحیح از منابع سرویس دهنده شود و همچنین تعداد آنها میتواند در زمان بندی و مفهوم همزمانی که در پاراگراف قبل توضیح دادیم تاثیر مستقیم داشته باشد. از این رو باید تمام اساتیدمان را ارزیابی کنیم و ازبین آنها بهترین ها را برای آموزش مجازی انتخاب کنیم تا از کیفیت آموزشی بهتری برخوردار باشیم. البته با کمی برنامه ریزی می توان اساتید آموزش مجازی برای مجموعه خود را با توجه به نیازهای آموزشی مان تربیت کنیم که این کار نیاز به کمی صرف وقت و برنامه ریزی های آموزشی می باشد.

سیستم های کامپیوتری مورد نیاز برای راه اندازی یک آموزشگاه مجازی کدامند؟
اولین سوالی که ممکن است برای تعداد زیادی از کاربران سامانه های آموزش مجازی پیش آید، شاید این باشد که آیا سیستم کامپیوتری با مشخصات خاصی برای انجام امور آموزش در این نرم افزارهای آموزشی مد نظر هست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر. هر کاربری با یک سیستم معمولی میتواند وارد سامانه آموزشی شده و تحت وب از ابزار های مفید این سامانه ها استفاده کند حتی در برخی از موارد دیده شده است که بسیاری از کاربران با موبایل های خود از فضای آموزش مجازی بهره میبرند ولی برای یک استاد بهتر است این محیط روی یک سیستم کامپیوتری دارای وب کم باشد که بتواند همزمان تصویر و صوت خود را برای شرکت کنندگان در کلاسها به اشتراک بگذارد و از تمام ابزارها بتواند به راحتی استفاده کند چون فضای دسترسی بهتری در کامپیوتر مشاهده می شود و تمام ابزارها در یک نمای تمام صفحه در دسترس مدرس خواهند بود.

وبسایت موسسه تان را راه اندازی کرده اید؟
امروزه یکی از مهمترین موارد در رشد و ارتقای هر کسب و کاری داشتن یک وبسایت و برندسازی آنلاین می باشد. داشتن یک وبسایت علاوه بر اینکه میتواند اعتبار بیشتری به مجموعه ما ببخشد همچنین مانند یک ویترین همیشه فعال در دسترس مشتریان بالقوه مان خواهد بود که هیچ محدودیتی در ارائه خدمات در ابعاد زمان و مکان هم ندارد یعنی ما با طراحی یک سایت خوب میتوانیم مخاطبین خود را به سمت اهداف مجموعه مان هدایت کنیم. اگر تا امروز لذت داشتن یک سایت خوب را حس نکرده اید الان وقت مناسبی برای طراحی سایت برای مجموعه تان می باشد چون در حقیقیت با این کار شما دو نشان را با یک تیر میزنید اولا صاحب یک وبسایت برای مجموعه خود خواهید شد که میتواند در مسائلی مثل تبلیغات و برندسازی به شما کمک کند و حتی سرویسهای متنوعی را به کاربران و مخاطبانتان در 24 ساعت شبانه روز ارائه کند در ثانی شما برای راه اندازی مدرسه یا آموزشگاه مجازی خود نیاز به یک وبسایت خواهید داشت که به عنوان درگاه ورود به کلاس هایتان باشد.
در اینجا باید عنوان کرد که تفاوت اصلی اجاره سرور و راه اندازی یک سرور شخصی برای یک مجموعه در همین مورد دوم می باشد یعنی وقتی شما یک سرور اجاره میکنید معمولا این سرور با لینک های خاص خودش شما را وارد کلاس های مجازی میکند و به نوعی این به اعتبار و برند شما لطمه وارد خواهد کرد.
البته در برخی از شرکت های ارائه کننده سرور، اخیرا مشاهده شده یک زیر دامنه (Sub Domain) به مشتری ارائه می شود و یا قابلیتی به نام پارک دامنه را ارائه میکنند که شما در صورت داشتن وبسایت از قبل طراحی شده، میتوانید آن را روی آدرس مورد نظرتان پارک کنید ولی بهتر است که تمام مراحل به صورت شخصی برای تان انجام گیرد و از روشهای ساده تر روی سایت خودتان این سرویس ها را راه اندازی کنید تا به بهره وری بیشتری برسید.

بد نیست در این قسمت به مقایسه اجمالی سرورهای اجاره ای و سرور های اختصاصی بپردازیم.
سرورهای اجاره ای هیچ گاه نمیتوانند به اندازه سرویسی که برای مجموعه خودتان راه اندازی میکنید کارایی داشته باشند چون آنها قرار است به چند مجموعه سرویس دهی کنند که خود مشمول همزمانی ارائه سرویس خواهند بود و این به معنای واقعی کلمه یعنی افت کارایی در ارائه خدمات. باید سعی کنید در انتخاب سرور آموزش مجازی خود نهایت دقت را داشته باشید تا مشکلی در هنگام برگزاری کلاس هایتان نداشته باشید. شاید هزینه سرورهای اختصاصی برای راه اندازی سامانه آموزش آنلاین کمی بیشتر از سرورهای اجاره ای باشد ولی مطمئنا از کیفیت و کارایی بالاتری برخوردار می باشند و این یعنی ارائه خدمات آموزشی آنلاین با کیفیت که هر مخاطبی را مجذوب خود خواهد نمود.

منابع و میزان فضای میزبانی چقدر باید باشد؟
این سوال دقیقاً به تعداد کاربران شما بستگی دارد و میزان تبحر در برنامه ریزی شما به عنوان یک مدیر میتواند قیمت ها را مشخص کند، که قبل تر در مورد این موضوع توضیحات مفیدی ارائه داده ایم. اما نکته ی قابل تامل این است که آیا همه نرم افزارهای آموزش آنلاین در بهره گیری از سرور و منابعشان به یک اندازه بهره میبرند؟
در این قسمت ما باید به مقایسه این موارد با یک مثال بپردازیم. معروف ترین سامانه های آموزش مجازی که در ایران و دنیا راه اندازی می شوند بیگ بلو باتن (Big Blue Button) و ادوبی کانکت (Adobe Connect) می باشند که هیچ گاه مثل هم از منابع سرور بهره نخواهند برد و هر کدام نیازمندیهای خودشان را دارند اگر بخواهیم کلی تر در قالب یک مقایسه اجمالی بین این دو نرم افزار آموزش آنلاین بپردازیم باید بگوییم که بیگ بلو باتن برخاسته از یک فضای کاملا اپن سورس و قابل توسعه توسط برنامه نویس می باشد ولی ادوبی کانکت در قالب محصول دارای لیسانس مطرح و عرضه شده است و اتقاقا یکی از نقاط چالش برانگیز آن در کشور ایران محدودیت دسترسی به لیسانس های معتبر و در دسترس قابل اتکا می باشد که در این موضوع خاص بیگ بلو باتن مشکلی در راه اندازی به لحاظ لیسانس و ترس از کرک بودن نسخه نصبی به ما تحمیل نخواهد کرد. موضوع دیگر این است که بیگ بلو باتن میزان رم  و سی پی یو کمتری برای راه اندازی نیاز دارد و در یک سرور لینوکسی ارزانتری نصب خواهد شد و همچنین کاربران بیگ بلو باتن نیاز به نصب هیچ نرم افزار جانبی یا افزونه ای خاص برای مرورگر خود ندارند چون آخرین ورژن این نرم افزار از تکنولوژی های روز طراحی وب بهره برده است که همین موضوعات آن را به رقیب جدی برای ادوبی کانکت تبدیل کرده است.

جمع بندی
ما در این مقاله سعی کرده ایم به نکات مهم راه اندازی یک سامانه آموزشی آنلاین اشاره کنیم اگر سوالی برایتان پیش آمده و یا نیاز به مشاوره بیشتری در این زمینه دارید میتوانید با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل نمایید.


بازگشت